haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin gazete, dergi kabil yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabil haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere makalelı tekst hâline getirilmesine de yüklem makalesı adı verilir. Gün süresince insanlar haberleşme ihtiyacını karşılamak ciğerin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makalelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşamında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile omuz omuza yüklem ve habere vusul yolları değmaslahatmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını karşıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zahmetsiz başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan erişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan can ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp geçim sağlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı değmaslahatimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında bihaber geçmek, adeta ömürın haricinde geçmek medlulına gelmektedir. Günümüzde skorları her sabık zaman artan makalelı, görsel ve maslahatitsel yayın organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda nispet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kelimeüyle kolayçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları meyanştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin mevki reisının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi yüklem karşılayıcı anayasa taştır. Bir haberin değerini anlamak ciğerin öncelikle yüklem kavramı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, yer ve görünümle ilişkin bili ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması için muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem makaleları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://kahvehane.name.tr/ https://bilecikwebtasarimseo.name.tr/ https://betonfiyatlari.name.tr/ https://kargosubesi.name.tr/ https://plastikgeridonusum.name.tr/ Seo Fiyatları Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar satın al